niedziela, 11 listopada 2012

Skarby...

Od jakiegoś już czasu mam zamiar wyszyć coś innego na metryczce zamiast mojego "nieśmiertelnego" misia. Jest tyle pięknych wzorów, a ja juz jestem trochę znudzona  tym misiem. Niedawno wyprosiłam (niestety ale nie paamiętam od kogo - wiem, wstyd) wzór "Buciki Vervaco". 

Zamierzam je wyhaftować dla  znajomej, która oczekuje dziecka.
Metryczka ma być haftowana muliną DMC. Sprawdziłam swoje zapasy i okazało się, że jak na złość nie mam ani jednego koloru. Wszystko trzeba kupić. 
Niestety, chwilowo gotówki u mnie brak, więc i zakupy muszę odłożyć na później.
Postanowiłam więc skorzystać z internetowego zamiennika mulin i sprawdzić jak wygląda to kolorystycznie w palecie Anchor lub Ariadna. Zrobiłam to tak bardziej dla sprawdzenia, bo z doświadczenia wiem, że palety kolorów tych trzech producentów znacznie się od siebie różnią. Przy okazji dowiedziałam się, że istnieje nowa i stara numeracja w palecie Ariadny.
Przejrzałam wszystkie swoje mulinki, podzieliłam je wg producentów. Oczywiście nie znalazłam ani jednego potrzebnego koloru...
Znalazłam jednak w swojej kolekcji skarby - mulinki prawie że unikatowe, można by rzec, że to niemal "białe kruki". Oto one:
 I zbliżenie na każdą z nich:
Mulinki pochodzą z Czechosłowacji, Niemiec i Polski.
Niektóre z nich (polskie) są niemalże w moim wieku. Są takie, których dziś już nie da się kupić w sklepie (np tę z Odry) ponieważ fabryka została zlikwidowana. Inne zmieniły nie tylko etykietki ale także palete kolorów, np. mulina J.P.Coats to dzisiejszy Anchor
Swoją drogą zaciekawiły mnie te numery na polskich etykietach (20 przy Odrze i 25 przy Ariadnie). Czy ktoś wie co oznaczają?
To tyle lekcji historii. 
W oczekiwaniu na przypływ gotówki idę męczyć moje iryski.

Dziękuję za wszelkie komentarze. Pozdrawiam

6 komentarzy:

 1. Metryczka z bucikami jest śliczna:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna ta metryczka! Wiesz, że ja też mam takie stare muliny? Tę niemiecką, Ariadny i Odry i jeszcze bułgarską.:) Te nr chyba nic nie znaczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iskierko, przyślij mi adres mailowy, bo gdzieś mi się zapodział, a mam dla ciebie małe wzorki.:)

   Usuń
  2. Promyczku adres jest na blogu, ale jeszcze ci podam - iskierka71@gmail.com

   Usuń
  3. Ślepota ze mnie, nie mogłam znaleźć.:) Ale i tak sobie zapiszę. Pozdrawiam!:)

   Usuń